Zrak v temnotě (Rút 1,6–22)

Zrak v temnotě (Rút 1,6–22)

Začátek knihy Rút je plný protikladů. „Betlém“ znamená „dům chleba“, ale Elímelek s rodinou odešel z Betléma kvůli tomu, že přišel hladomor a nebyl chleba. Jméno „Elímelek“ znamena “Bůh je můj král“, ale nakonec šel na moábská pole a neposlouchal boží příkaz, aby Židé nebydleli mezi pohany. Jméno „Noemi“ znamená „rozkošná“, ale když jí umřeli manžel a synové, odmítla být nazývána „Noemi“ a řekla ostatním, aby ji nazývali „Mara“, což znamená „trpká“. Noemi byla úplně slepá a nemohla vidět boží milost a svrchovanost ve svém životě. Jako Židovka, neměla víru ani zrak, ale Rút, která byla Moábka, měla velkou víru a kvůli ní viděla světlo a naději ve tmě.

Kazatel: Marcus Denny
Událost: Nedělní shromáždění
Datum: 27. 10. 2019
Text: Rút 1,6–22

Otázky ke studiu knihy Rút:
Čtěte je sámi i jako rodina a odpovídejte na následující otázky z nedělního kázání:

  1. Jaké jsou rozdíly mezi Noemi a Rút? Proč je smutné, co chtěla Noemi? Proč je nádherné, co udělala Rút? Co se z toho musíme naučit?
  2. Naše teologie a pohled na Boha se projeví během zkoušek. Jakou skutečnou teologii a jaký pohled měla Noemi? Co Rút?
  3. Sepiš 2-3 zkoušky, kterým čelíš. Na co ukazuje tvá reakce? Jaká je tvá skutečná teologie a jaký je tvůj skutečný pohled na Boha? Jak bys mohl reagovat líp? Co potřebuješ změnit ještě dnes, abys to uskutečnil?

Otázky na následující kázání:

  1. Co si myslíš, že je hlavním bodem/cílem 2. kapitoly? Proč? 
  2. Co nás učí druhá kapitola  o biblickém významu milosti? 
  3. Jakým způsobem odmění Bůh Rút za její víru?